:

Ziraat

MEZRA ZİRAAT

Mezra Ziraat, 2018 yılında Erzurum Şeker Fabrikası’nın hammadde eksikliğini gidermek, Erzurum başta olmak üzere Erzincan ve Sivas sınırları içerisinde tarıma elverişli araziler kiralayarak pancar ekimi yapmak, modern tarım uygulamaları ve tarım aletleriyle bölge çiftçisini tanıştırıp onlara bu konuda önderlik yapmak amacıyla kurulmuştur.

2018 yılında 4000 dekar, 2019 yılında 7500 dekar, 2020 yılında ise 10.000 dekar arazi kiralanarak ekimler yapılmış ve böylece Erzurum Şeker Fabrikası’nın hammadde ihtiyacının %6-10’luk kısmı Mezra Ziraat tarafından karşılanmıştır.

Ayrıca modern tarım aletleri ve tarım uygulamaları kapsamında 10 adet traktör, 2 adet 6 sıralı söküm makinesi ve 3 adet temizleme ve yükleme makinesi ve çok çeşit pulluk, ekim mibzeri alınmış, bu ekipmanlar başka kiralanan ekim alanları olmak üzere çiftçilerimizin hizmetine sunulmuştur.

Modern sulama sistemleri konusunda önemli bir firmanın bayiliği alınmış; hem çiftçilerimize uygun fiyatla sulama sistemleri verilmiş, hem de uygulama yapılarak 7500 dekarlık alan yağmurlama sulama sistemleriyle donatılarak, araziler toprak erozyonuna neden olan salma (vahşi) sulama yönteminden kurtarılmıştır. Bununla birlikte tarlasını kiraya vermeyenler veya başka ürün ekimi yapanlar, yağmurlama sulama boruları, tohum, gübre, söküm destekleriyle şeker pancarı ekimine teşvik edilmiştir. Bu teşvikler sonucu hem çiftçi ekimlerinde artış olmuş hem de modern tarım bilinçlenmesi artmıştır.

Türkiye’nin konusunda tek ve öncü özel şirketi olan Mezra Ziraat, 25 milyon TL’lik makine ekipman parkı, 10.000 dekar ekim alanı, yaklaşık 60.000 ton pancar üretim kapasitesi, 50 daimi 150 mevsimlik toplam 200 çalışanıyla faaliyetlerine büyüyerek devam etmektedir.

Döküm

TÜMOSAN DÖKÜM

Üretim faaliyetlerine 2012 yılında başlayan TÜMOSAN Döküm, 15.340 metrekare alan üzerine kurulu fabrikada dökme demir parça imalatı yapmaktadır. Tek vardiyada 10.000 ton/yıl brüt sıvı metal üretim kapasitesine sahip fabrikanın, çift vardiyada 20.000 ton/yıl kapasiteye ulaştırılması hedeflenmektedir.

TÜMOSAN Döküm, 6 ton/saat sıvı metal üreten ergitme sistemi, 800x1000x300+300 mm ölçülerinde 50 kalıp/saat otomatik kalıplama, 45 ton/saat kum hazırlama sistemi, 25 ve 80 lt cold box maça makineleri, robotik ve manuel taşlama üniteleri, 1 tonluk askılı kumlama makinesi, yüzey boyama üniteleri ve tam donanımlı kum ile metal laboratuvarlarına sahiptir.

TÜMOSAN Döküm, sektörün teknik ve çevre standartlarına hâkim, sosyal sorumluluklarının bilincinde, çevrenin, doğanın ve insan sağlığının kıymetini bilen, sürekli gelişime açık, ileri teknolojiyi kullanan, uluslararası standartlarda üretim yapan, müşteri odaklı bir şirkettir.

Mevcut üretim kapasite artırımı ve yeni yatırımlarla ülke ekonomisine, sanayisine ve istihdamına katkı oranını yükseltmeyi, sektöre yön veren, lider, global çapta bir döküm firması olmayı vizyon olarak belirlemiştir.

www.tumosandokum.com.tr

Tekstil

EREĞLİ TEKSTİL

1934 yılında Sümerbank tarafından kurulan Ereğli Entegre Tekstil Fabrikası, 1937’de işletmeye açılmış, 1997’de özelleştirme kapsamında Albayrak Grubu’na katılmıştır. Bu tarihten sonra 8 milyon dolarlık modernizasyon, teknoloji parkı ve yeni ünite yatırımlarıyla sektörde dev bir entegre tesis haline gelen Ereğli Tekstil, Türkiye’nin en büyük üç markası arasına girmeyi başarmıştır.

72.000 metrekare arazi üzerinde 45.000 metrekare kapalı alanı bulunan kumaş fabrikası ile 3.500 metrekare kapalı alana sahip konfeksiyon ünitelerinden oluşan fabrikada, dokuma ipliği, dikiş ipliği, baskılı ve boyalı kumaş üretimi ve kumaştan dikim yapılmaktadır.

Endüstri 4.0 teknolojisiyle geliştirilen makine parkıyla uluslararası kalite standartlarında, antibakteriyel, nano teknoloji özelliklerine sahip, kara, hava, jandarma ve emniyet kuvvetleri için kamuflajlı-kamuflajsız elbise, mont, parka, gömlek ve rüzgâr ceketi kumaş üretimi ve dikimi, ayrıca soğuk iklim parka ve elbise dikimi yapılmaktadır.

Yıllık 5 milyon boyalı kumaş, 8 milyon baskılı kumaş ve 765 bin konfeksiyon takım elbise kapasitesine sahip Ereğli Tekstil’in üretim hacmini Genelkurmay ve Emniyet birimlerinin ihtiyaçları doldurmaktadır. 950 kişinin istihdam edildiği Ereğli Tekstil’in yıllık büyüme oranı yaklaşık yüzde 30’dur.

www.ereglitekstil.com

Şeker Üretimi

SUKKAR ŞEKER ÜRETİM

Dönemin Başbakanı merhum Adnan Menderes tarafından 1956 yılında hizmete açılan Erzurum ve Erzincan Şeker Fabrikaları, 2018 yılında Albayrak Grubu tarafından devralınmış ve Mayıs 2019’dan itibaren SUKKAR markasıyla şeker üretimine başlanmıştır.

40 milyon TL’nin üzerinde yatırımla yenilenip modernize edilen fabrikalarda bu çalışmaların neticesinde, günde 1800 ton pancar işlenen Erzincan Şeker Fabrikası’nın kapasitesi 2200 tona ve yine günde 3300 ton pancar işlenen Erzurum Şeker Fabrikası’nın kapasitesi de 4000 tona çıkmıştır.

4000’e yakın çiftçiyle 100.000 dönüm tarlada pancar ekimi ve yaklaşık yarım milyon ton şekerpancarı hasadı yapılan bölgede SUKKAR, 1500 dönüm arazi ve 116 dönüm kapalı alanda yıllık 80.000 ton kristal şeker üretmektedir. Bunları gerçekleştirirken 400 personele istihdam imkânı sağlamaktadır.

Dekar başına pancar üretimi ve şeker verimini artırmak için Erzurum ve Erzincan Şeker Fabrikalarında makinalı tarıma geçişin de öncüsü olan SUKKAR, bu hedef kapsamda yurt dışından ithal edilen pancar söküm, yükleme ve temizleme makinelerini hizmete sokmuştur. Böylelikle şekerpancarı tarladan kolaylıkla sökülüp taşınmakta, iş yükünden ve maliyetten tasarruf edilmektedir.

Ayrıca, Erzurum bölgesinde şeker pancarı üretimi konusunda ihmal edilen tarım ekim sahalarına ağırlık vermeyi planlayan şirket burada ise örnek tarım uygulamasını hayata geçirerek verimi ve çiftçi eğitimini en üst seviyelere çıkarmayı hedeflemektedir. Çiftçinin ekeceği hububat ürünleri için lisanslı depo faaliyetleri ve ayçiçekleri için yağlık tohumları toplayıp işleyeceği yağ fabrikasının da planlamasını yapmaktadır. Bunların yanı sıra kuru küspe tesisi, küp şeker tesisi ve şeker paketleme tesisleri de yakın vadeli hedefleri arasındadır.

www.sukkar.com.tr

Araç Üstü Ekipman

KADEME ATIK TEKNOLOJİLERİ

2011 yılında faaliyetlerine başlayan Kademe Atık Teknolojileri, Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde 1.000.000 metrekarelik arazi üzerinde 20.000 metrekarelik kapalı alanda; kompakt, vakumlu ve çekilir tip yol süpürme araçları, dezenfektan ve sterilizasyon araçları, hidrolik sıkıştırmalı çöp kasası, hooklift, konteyner yıkama aracı, su tankeri-arazöz, vidanjör, kombine kanal açma makinesi, çeşitli tip platform, ağaç sökme makinesi, treyler ve kompost makinesi üretimleriyle sektörün en geniş ürün gamını oluşturmaktadır.

Albayrak kurum kültürü ve uluslararası kalite anlayışı çerçevesinde müşteri beklentileri ötesinde değer oluşturarak ürün ve hizmet sunan, dürüstlüğe ve satış sonrası memnuniyete büyük önem veren, dış piyasalara açık, araç üstü ekipmanları imalatında öncü uluslararası bir kuruluş olma misyonunu benimseyen Kademe, vizyon olarak ise koşulsuz bir şekilde müşteri odaklı bir yaklaşımla Türkiye’de ve dünyada “lider firma” konumuna erişmeyi kendine ana hedef olarak belirlemiştir.

Bünyesindeki üstün mühendislik bilgisi bulunan uzman personeliyle sektör ihtiyaçlarını iyi analiz ederek öncü ve yenilikçi yaklaşım doğrultusunda, ileri teknolojinin sunduğu imkânları üretim süreçlerine en üst düzeyde aktararak ürün gamını genişletmeyi, yurtiçi pazarın yanı sıra ihracat yaptığı ülkelerdeki konumunu güçlendirmeyi hedeflemektedir.

Kademe, güçlü Ar-Ge departmanıyla, her siparişin yeni bir tasarımı gerekli kılabildiği sektörde, değişik marka ve tipte araçlar üzerine, ekipman tasarlama ve üretebilme imkanı sunmaktadır.

İmalat ve satış sonrası servis desteğiyle sektöründe lider konumda bulunan Kademe, ISO 9001 kalite standartlarında imalatını gerçekleştirdiği ürünler için CE belgesi de alarak, kaliteden ödün vermeden üretimlerini gerçekleştirmektedir.

www.kademe.com.tr

Kağıt Üretimi

VARAKA KAĞIT

Yerli gazete ve kitap kâğıdı üretimi yapmak için 1981 yılında faaliyete geçen SEKA Balıkesir Kâğıt Fabrikası, 1997 yılında özelleştirme kapsamında anonim şirkete dönüştürülmüş, 2003 yılında ise Albayrak Grubu’na dahil olmuştur.

Grup bünyesine katıldıktan sonra modernize çalışmalarına başlanarak Holmen Paper Madrid S.L.’den 174.000 ton/yıl kapasiteli kâğıt üretim makinesi satın alınmış; makine 2013’ün ilk çeyreğinde demonte edilerek, 400.000 ton/yıl kapasite hedefiyle Balıkesir SEKA tesisinde kurulmuştur. Kurulumu tamamlanan tesis, 2019 yılı ortalarında deneme üretimleriyle Varaka Kâğıt Sanayi A.Ş. olarak faaliyete başlamıştır.

Balıkesir-Bigadiç karayolu üzerinde, Paşaköy yakınlarında 1.265.000 metrekare alan üzerine kurulmuş olan tesis, 110.000 metrekare kapalı alana sahiptir. Firmanın Merkezi İstanbul’dadır.

Varaka Kâğıt tesislerinde, üretimi yapılan ve yapılması planlanan ürünler aşağıdaki şekildedir: Fluting, Testliner (Esmer), Testliner (Beyaz), Testliner (Beyaz Kuşeli), Kraft (İmitasyon), Kraft, Gri Karton, Torba Kâğıt.

Verimliliğin ve kalitenin arttırılması, ürün kalitesindeki sürekliliğin sağlanması için üretimin her aşamasında ileri teknoloji ürünü olan Otomasyon Kontrol Sistemi (DCS) ve Kalite Kontrol Sistemleri (QCS) kullanılmaktadır.

Çevre dostu olan Varaka Kâğıt, üretimi için hammadde olarak %100 atık kâğıt kullanarak, kâğıt ve ambalaj atıklarının ekonomiye geri kazandırılması sağlanırken, atık kullanımıyla çevre temizliğine de büyük katkıda bulunmaktadır. Ayrıca kâğıt imalatı için ağaç kullanımının önüne geçerek binlerce ağacın kesilmesini de engellemektedir.

Sahip olduğu Kojenerasyon tesisinde ülke kaynaklarından sağlanan yakıtlar yakılarak tesisin ihtiyacı olan buhar üretilirken, aynı zamanda buhar türbiniyle tesisin elektrik ihtiyacı da üretilmekte, enerji kaynaklarını doğru ve verimli kullanarak çevreciliğini ön plana çıkarmaktadır.

Prosesten çıkan atık suları, fiziksel, kimyasal ve biyolojik arıtma ünitelerinden oluşan ve 9400 m3/gün kapasiteye sahip arıtma tesisinde arıtılarak deşarj kriterlerinin altında bir atık su oluşturularak deşarj edilmektedir. Aynı zamanda arıtılan suyun bir kısmını da kendi prosesinde kullanarak su tüketimini minimize etmektedir.

www.varaka.com.tr

Traktör & Motor

TÜMOSAN MOTOR VE TRAKTÖR SANAYİ

TÜMOSAN, 1976 yılında motor, tahrik, aktarma organları üretmek amacıyla kurulmuş, ancak faaliyetlerini dizel motor ve traktör üretiminde yoğunlaştırmıştır. Türkiye’nin ilk dizel motor üreticisi olma özelliğini taşıyan TÜMOSAN, aynı zamanda endüstriyel ve denizcilik uygulamalarıyla dizel motor üretimlerine devam etmektedir. 2004 yılında özelleştirme kapsamında Albayrak Grup bünyesine katılan TÜMOSAN’ın 2012 yılında ise halka arzı gerçekleşmiştir.

Genel merkezi İstanbul’da yer alan TÜMOSAN’ın üretim merkezi toplam alanı 1,6 milyon metrekare alan üzerine kurulu şekilde Konya ilinde yer almaktadır. Yılda 75.000 adet motor, 45.000 adet ise traktör üretim kapasitesine sahip TÜMOSAN, 10 seride toplam 268 model çeşitliliğiyle traktör üretimi yapmakla beraber 4 ana ürün grubunda 280’in üzerinde model çeşitliliğiyle zirai ekipman ürün gamına sahiptir. Aynı zamanda 20’nin üzerinde model çeşitliliğine sahip kendi motorunu entegre ettiği dizel, elektrikli forkliftler ve jeneratörlerle ürün gamını genişletmiştir. Yüzde yüz Türk sermayesi ve mühendisleriyle milli projelere imza atan TÜMOSAN son olarak, Milli Entegre Taktik Tekerlekli Araç Projesi’ni hayata geçirerek ilk prototipin (TÜMOSAN PUSAT) üretimini gerçekleştirmiştir.

TÜMOSAN, şu an itibariyle yerlileştirme çalışmaları kapsamında tarım makinaları, istif makinaları ve askeri araçların motor, şanzıman, transmisyon, ön aks ve elektronik sistemlerinin tamamını üreten ve geliştiren bir firma olarak Türkiye ekonomisine katma değer sağlamaya devam etmektedir. 100’ün üzerinde Ar-Ge mühendisi ile yüzde doksanın üzerinde yerli üretim gerçekleştiren TÜMOSAN, bugün itibariyle 4 kıtada 23 ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir.

www.tumosan.com.tr

İnşaat

ALBAYRAK İNŞAAT

1939’da kenti yıkan depremden sonra yeniden inşaata başlamak için Erzincan’a koşanlar arasında Albayrak ailesi üyeleri de vardı. İlk önce Albayrak’ların babası, ardından da oğlu Albayrak Grubu’nun kurucusu Hacı Ahmet Albayrak geldi. Hacı Ahmet Albayrak, ülkesine hizmet etmek amacıyla 1950 yılına kadar depremzedelere yönelik konut üniteleri yapımında çalışmış, toplum için güvenli bir gelecek yaratmanın bilinciyle hareket etmiştir.

Albayrak İnşaat, Türkiye’de kentleşmenin hızlanmaya başladığı 1950’li yıllardan itibaren başlattığı projelerle Türkiye’nin en iyi inşaat şirketleri arasında yer almaktadır. Albayrak İnşaat, 1954 yılında Muş Tren Garı inşaatı, 2001 yılında 4. Levent-Taksim Metrosu, 2017 yılında Kartal-Kaynarca Metro Hattı, hastaneler (toplam 1.000 yataktan fazla), stadyum (33.000 koltuklu) olmak üzere birçok önemli projeye imza atmıştır ve bugüne kadar 20.000’den fazla konut inşaatını başarıyla tamamlamıştır.

Albayrak İnşaat, yurtdışındaki en zor ve elverişsiz koşullarda iş yapmayı başarabilen ve projeleri taahhüt ettiği süreden daha önce bitirmesiyle ünlüdür. Örneğin Mogadişu’da 24 aylık 200 yatak kapasiteli hastane, 24 aylık sözleşmeyle 12 ayda sonuçlandırılmıştır, Mogadişu Türk Büyükelçiliği binası inşaatı ise 36 aylık sözleşme olmasına rağmen 24 ayda tamamlanmıştır.

Son 10 yılda şirket, global arenada yatırımcı bir operatör haline dönüşmüştür. Mogadişu ve Conakry Limanları imtiyazlarıyla şirket inşaat, deniz tarafı yatırımlar ve ekipman yatırımlarından sorumlu olduğu bir gelir paylaşımı mekanizmasıyla yatırımlarına devam etmektedir. Albayrak, kendi mühendisleri ve teknik ekibiyle sınırları içinde bulunduğu yerel inşaat pazar koşullarına tam hakim olup kazan-kazan anlayışıyla ilgili ülkelerin kalkınmalarına önemli katkılarda bulunmaktadır.

Albayrak İnşaat’ın stratejisi, iki temel faaliyet alanı olan imtiyazlar ve taahhüt işlerinin ortak gelişimine dayanmaktadır. Albayrak İnşaat, uzmanlık alanını ve etkin olduğu coğrafyayı genişleterek bu iş modelini daha da sağlam hale getirmeyi amaçlamaktadır.

Albayrak İnşaat’ın hedefi; kamu yararına hizmet eden bir özel sektör şirketi olarak konum pekiştirmek, güçlü büyüyen pazarlarda globalizasyon hedeflerini yerine getirmek, ulaştırma ve lojistik faaliyetlerinde pozisyonunu kuvvetlendirmek, iş faaliyetlerinin dijital dönüşümünü kendi ekibiyle hızlandırmak ve tam bağımsız şeffaf yönetim sağlamaktır.

Albayrak İnşaat’ın temel görevi; topluma fayda ve ülkelere kalkınma altyapısını sağlama misyonuyla hareket ederek günlük yaşamı, lojistik faaliyetlerini ve mobiliteyi iyileştirmek için altyapı ve tesislerin tasarımını yapmak, finanse etmek, inşa etmek ve işletmesini yapmaktır.

Ekonomik ve finansal etkilerin ötesinde, çok yönlü performans vizyonuna sahip Albayrak İnşaat, çevresel ve sosyal açıdan sorumlu bir şekilde faaliyet göstermeye kararlıdır. Çevre yönetimi alanında faaliyet gösteren grup şirketleri, bu vizyonun gerçekleşmesinde aktif rol üstlenmektedir.

Kamu ve toplum yararına projeler üstlenen Albayrak İnşaat, iş faaliyetlerinin yürütülmesinde tüm paydaşlarına kazan-kazan prensibinin doğru şekilde anlatılabilmesi için bütün paydaşlarıyla aktif ve etkin diyaloğa girmenin esas olduğunu düşünmektedir.

Şeffaflık, grubumuza ait bilgi teknolojileri şirketinin etkin yardımıyla, olabilecek en aktif halde ve anlık bilgi aktarımına elvermektedir.

Bu iddialı vizyonla hareket eden Albayrak İnşaat’ın hedefi, müşterileri, çalışanları, ortakları ve insanlık için uzun vadeli, sürdürülebilir katma değer oluşturmaktır.