:

Traktör & Motor

TÜMOSAN MOTOR VE TRAKTÖR SANAYİ

TÜMOSAN, 1976 yılında motor, tahrik, aktarma organları üretmek amacıyla kurulmuş, ancak faaliyetlerini dizel motor ve traktör üretiminde yoğunlaştırmıştır. Türkiye’nin ilk dizel motor üreticisi olma özelliğini taşıyan TÜMOSAN, aynı zamanda endüstriyel ve denizcilik uygulamalarıyla dizel motor üretimlerine devam etmektedir. 2004 yılında özelleştirme kapsamında Albayrak Grup bünyesine katılan TÜMOSAN’ın 2012 yılında ise halka arzı gerçekleşmiştir.

Genel merkezi İstanbul’da yer alan TÜMOSAN’ın üretim merkezi toplam alanı 1,6 milyon metrekare alan üzerine kurulu şekilde Konya ilinde yer almaktadır. Yılda 75.000 adet motor, 45.000 adet ise traktör üretim kapasitesine sahip TÜMOSAN, 10 seride toplam 268 model çeşitliliğiyle traktör üretimi yapmakla beraber 4 ana ürün grubunda 280’in üzerinde model çeşitliliğiyle zirai ekipman ürün gamına sahiptir. Aynı zamanda 20’nin üzerinde model çeşitliliğine sahip kendi motorunu entegre ettiği dizel, elektrikli forkliftler ve jeneratörlerle ürün gamını genişletmiştir. Yüzde yüz Türk sermayesi ve mühendisleriyle milli projelere imza atan TÜMOSAN son olarak, Milli Entegre Taktik Tekerlekli Araç Projesi’ni hayata geçirerek ilk prototipin (TÜMOSAN PUSAT) üretimini gerçekleştirmiştir.

TÜMOSAN, şu an itibariyle yerlileştirme çalışmaları kapsamında tarım makinaları, istif makinaları ve askeri araçların motor, şanzıman, transmisyon, ön aks ve elektronik sistemlerinin tamamını üreten ve geliştiren bir firma olarak Türkiye ekonomisine katma değer sağlamaya devam etmektedir. 100’ün üzerinde Ar-Ge mühendisi ile yüzde doksanın üzerinde yerli üretim gerçekleştiren TÜMOSAN, bugün itibariyle 4 kıtada 23 ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir.

www.tumosan.com.tr

İnşaat

ALBAYRAK İNŞAAT

1939’da kenti yıkan depremden sonra yeniden inşaata başlamak için Erzincan’a koşanlar arasında Albayrak ailesi üyeleri de vardı. İlk önce Albayrak’ların babası, ardından da oğlu Albayrak Grubu’nun kurucusu Hacı Ahmet Albayrak geldi. Hacı Ahmet Albayrak, ülkesine hizmet etmek amacıyla 1950 yılına kadar depremzedelere yönelik konut üniteleri yapımında çalışmış, toplum için güvenli bir gelecek yaratmanın bilinciyle hareket etmiştir.

Albayrak İnşaat, Türkiye’de kentleşmenin hızlanmaya başladığı 1950’li yıllardan itibaren başlattığı projelerle Türkiye’nin en iyi inşaat şirketleri arasında yer almaktadır. Albayrak İnşaat, 1954 yılında Muş Tren Garı inşaatı, 2001 yılında 4. Levent-Taksim Metrosu, 2017 yılında Kartal-Kaynarca Metro Hattı, hastaneler (toplam 1.000 yataktan fazla), stadyum (33.000 koltuklu) olmak üzere birçok önemli projeye imza atmıştır ve bugüne kadar 20.000’den fazla konut inşaatını başarıyla tamamlamıştır.

Albayrak İnşaat, yurtdışındaki en zor ve elverişsiz koşullarda iş yapmayı başarabilen ve projeleri taahhüt ettiği süreden daha önce bitirmesiyle ünlüdür. Örneğin Mogadişu’da 24 aylık 200 yatak kapasiteli hastane, 24 aylık sözleşmeyle 12 ayda sonuçlandırılmıştır, Mogadişu Türk Büyükelçiliği binası inşaatı ise 36 aylık sözleşme olmasına rağmen 24 ayda tamamlanmıştır.

Son 10 yılda şirket, global arenada yatırımcı bir operatör haline dönüşmüştür. Mogadişu ve Conakry Limanları imtiyazlarıyla şirket inşaat, deniz tarafı yatırımlar ve ekipman yatırımlarından sorumlu olduğu bir gelir paylaşımı mekanizmasıyla yatırımlarına devam etmektedir. Albayrak, kendi mühendisleri ve teknik ekibiyle sınırları içinde bulunduğu yerel inşaat pazar koşullarına tam hakim olup kazan-kazan anlayışıyla ilgili ülkelerin kalkınmalarına önemli katkılarda bulunmaktadır.

Albayrak İnşaat’ın stratejisi, iki temel faaliyet alanı olan imtiyazlar ve taahhüt işlerinin ortak gelişimine dayanmaktadır. Albayrak İnşaat, uzmanlık alanını ve etkin olduğu coğrafyayı genişleterek bu iş modelini daha da sağlam hale getirmeyi amaçlamaktadır.

Albayrak İnşaat’ın hedefi; kamu yararına hizmet eden bir özel sektör şirketi olarak konum pekiştirmek, güçlü büyüyen pazarlarda globalizasyon hedeflerini yerine getirmek, ulaştırma ve lojistik faaliyetlerinde pozisyonunu kuvvetlendirmek, iş faaliyetlerinin dijital dönüşümünü kendi ekibiyle hızlandırmak ve tam bağımsız şeffaf yönetim sağlamaktır.

Albayrak İnşaat’ın temel görevi; topluma fayda ve ülkelere kalkınma altyapısını sağlama misyonuyla hareket ederek günlük yaşamı, lojistik faaliyetlerini ve mobiliteyi iyileştirmek için altyapı ve tesislerin tasarımını yapmak, finanse etmek, inşa etmek ve işletmesini yapmaktır.

Ekonomik ve finansal etkilerin ötesinde, çok yönlü performans vizyonuna sahip Albayrak İnşaat, çevresel ve sosyal açıdan sorumlu bir şekilde faaliyet göstermeye kararlıdır. Çevre yönetimi alanında faaliyet gösteren grup şirketleri, bu vizyonun gerçekleşmesinde aktif rol üstlenmektedir.

Kamu ve toplum yararına projeler üstlenen Albayrak İnşaat, iş faaliyetlerinin yürütülmesinde tüm paydaşlarına kazan-kazan prensibinin doğru şekilde anlatılabilmesi için bütün paydaşlarıyla aktif ve etkin diyaloğa girmenin esas olduğunu düşünmektedir.

Şeffaflık, grubumuza ait bilgi teknolojileri şirketinin etkin yardımıyla, olabilecek en aktif halde ve anlık bilgi aktarımına elvermektedir.

Bu iddialı vizyonla hareket eden Albayrak İnşaat’ın hedefi, müşterileri, çalışanları, ortakları ve insanlık için uzun vadeli, sürdürülebilir katma değer oluşturmaktır.

Kağıt Üretimi

VARAKA KAĞIT

 

 

Yerli gazete ve kitap kâğıdı üretimi yapmak için 1981 yılında faaliyete geçen SEKA Balıkesir Kâğıt Fabrikası, 1997 yılında özelleştirme kapsamında anonim şirkete dönüştürülmüş, 2003 yılında ise Albayrak Grubu’na dahil olmuştur.

Grup bünyesine katıldıktan sonra modernize çalışmalarına başlanarak Holmen Paper Madrid S.L.’den 200.000 ton/yıl kapasiteli kâğıt üretim makinesi satın alınmış; makine 2013’ün ilk çeyreğinde demonte edilerek, 400.000 ton/yıl kapasite hedefiyle Balıkesir SEKA tesisinde kurulmuştur. Kurulumu tamamlanan tesis, 2019 yılı ortalarında deneme üretimleriyle Varaka Kâğıt Sanayi A.Ş. olarak faaliyete başlamıştır.

Balıkesir-Bigadiç karayolu üzerinde, Paşaköy yakınlarında 1.265.000 metrekare alan üzerine kurulmuş olan tesis, 110.000 metrekare kapalı alana sahiptir. Firmanın Merkezi İstanbul’dadır.

Varaka Kâğıt tesislerinde, üretimi yapılan ve yapılması planlanan ürünler aşağıdaki şekildedir: Fluting, Testliner (Esmer), Testliner (Beyaz), Testliner (Beyaz Kuşeli), Kraft (İmitasyon), Kraft, Gri Karton, Torba Kâğıt.

Verimliliğin ve kalitenin arttırılması, ürün kalitesindeki sürekliliğin sağlanması için üretimin her aşamasında ileri teknoloji ürünü olan Otomasyon Kontrol Sistemi (DCS) ve Kalite Kontrol Sistemleri (QCS) kullanılmaktadır.

Çevre dostu olan Varaka Kâğıt, üretimi için hammadde olarak %100 atık kâğıt kullanarak, kâğıt ve ambalaj atıklarının ekonomiye geri kazandırılması sağlanırken, atık kullanımıyla çevre temizliğine de büyük katkıda bulunmaktadır. Ayrıca kâğıt imalatı için ağaç kullanımının önüne geçerek binlerce ağacın kesilmesini de engellemektedir.

Sahip olduğu Kojenerasyon tesisinde ülke kaynaklarından sağlanan yakıtlar yakılarak tesisin ihtiyacı olan buhar üretilirken, aynı zamanda buhar türbiniyle tesisin elektrik ihtiyacı da üretilmekte, enerji kaynaklarını doğru ve verimli kullanarak çevreciliğini ön plana çıkarmaktadır.

Prosesten çıkan atık suları, fiziksel, kimyasal ve biyolojik arıtma ünitelerinden oluşan ve 9400 m3/gün kapasiteye sahip arıtma tesisinde arıtılarak deşarj kriterlerinin altında bir atık su oluşturularak deşarj edilmektedir. Aynı zamanda arıtılan suyun bir kısmını da kendi prosesinde kullanarak su tüketimini minimize etmektedir.

varaka.com

Araç Üstü Ekipman

KADEME ATIK TEKNOLOJİLERİ

2011 yılında faaliyetlerine başlayan Kademe Atık Teknolojileri, Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde 1.000.000 metrekarelik arazi üzerinde 20.000 metrekarelik kapalı alanda; kompakt, vakumlu ve çekilir tip yol süpürme araçları, dezenfektan ve sterilizasyon araçları, hidrolik sıkıştırmalı çöp kasası, hooklift, konteyner yıkama aracı, su tankeri-arazöz, vidanjör, kombine kanal açma makinesi, çeşitli tip platform, ağaç sökme makinesi, treyler ve kompost makinesi üretimleriyle sektörün en geniş ürün gamını oluşturmaktadır.

Albayrak kurum kültürü ve uluslararası kalite anlayışı çerçevesinde müşteri beklentileri ötesinde değer oluşturarak ürün ve hizmet sunan, dürüstlüğe ve satış sonrası memnuniyete büyük önem veren, dış piyasalara açık, araç üstü ekipmanları imalatında öncü uluslararası bir kuruluş olma misyonunu benimseyen Kademe, vizyon olarak ise koşulsuz bir şekilde müşteri odaklı bir yaklaşımla Türkiye’de ve dünyada “lider firma” konumuna erişmeyi kendine ana hedef olarak belirlemiştir.

Bünyesindeki üstün mühendislik bilgisi bulunan uzman personeliyle sektör ihtiyaçlarını iyi analiz ederek öncü ve yenilikçi yaklaşım doğrultusunda, ileri teknolojinin sunduğu imkânları üretim süreçlerine en üst düzeyde aktararak ürün gamını genişletmeyi, yurtiçi pazarın yanı sıra ihracat yaptığı ülkelerdeki konumunu güçlendirmeyi hedeflemektedir.

Kademe, güçlü Ar-Ge departmanıyla, her siparişin yeni bir tasarımı gerekli kılabildiği sektörde, değişik marka ve tipte araçlar üzerine, ekipman tasarlama ve üretebilme imkanı sunmaktadır.

İmalat ve satış sonrası servis desteğiyle sektöründe lider konumda bulunan Kademe, ISO 9001 kalite standartlarında imalatını gerçekleştirdiği ürünler için CE belgesi de alarak, kaliteden ödün vermeden üretimlerini gerçekleştirmektedir.

www.kademe.com.tr

pusat

Savunma Sanayii

TÜMOSAN

tümosan

Kurulduğu 1976 yılından bugüne dek birçok ürünü ve hizmeti başarıyla gerçekleştiren TÜMOSAN, dizel motor, traktör, şanzıman, transmisyon ve güç aktarma organları üretiminde ve geliştirmesindeki 40 yılı aşkın tecrübesiyle ülke ekonomisine katkı sağlamak ve yurtdışı bağımlılığı ortadan kaldırmak amacıyla faaliyetlerini sürdürmektedir.

Türkiye’nin ilk dizel motor üreticisi olan TÜMOSAN, 2012 yılında Savunma Sanayii sektörüne yönelik motor, şanzıman ve güç aktarma grupları ile elektronik sistemlerin Ar-Ge çalışmalarına odaklanan TÜMOSAN, 40 yılı aşkın süredir yüzde yüz Türk sermayesi ve mühendisleriyle Savunma Sanayii’nde milli projelere imza atma misyonuyla faaliyetlerini sürdürmektedir.

TÜMOSAN, 2014 yılında Altay Ana Muharebe Güç Grubu ihalesinde Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından sözleşme görüşmelerine başlanması amacıyla seçilmiş, 17 Mart 2015 tarihine sözleşme imzalanmış fakat teknik destek sağlayıcı Avusturya firmasının kendi hükümetinden ihraç lisansı alamaması nedeniyle oluşan mücbir sebep ve projenin milli imkânlarla yerine getirilmesi için TÜMOSAN tarafından talep edilen değişikliklerin SSB tarafından kabul edilmemesinden dolayı 24 Şubat 2017 tarihinde bu sözleşme karşılıklı olarak feshedilmiştir.

TÜMOSAN ile SSB arasında Güç Grubu Geliştirme Proje Sözleşmesi’nin imzalanmasını müteakiben Mayıs 2015’te Savunma Sanayii alanında tamamen yerli sistemlerden oluşacak taktik tekerlekli araç konsept tasarım çalışmalarına başlanmış ve geliştirilen endüstriyel prototip araç IDEF’17 Fuarı’nda sunulmuştur. Fuar sonrasında başlatılan TÜBİTAK destekli Ar-Ge projesiyle “PUSAT” olarak adlandırılan zırhlı aracın ilk prototipi IDEF’19 Fuarı’nda yer almıştır.

TÜMOSAN, Türkiye’de ilk olarak tork konvertörlü otomatik transmisyon, senkromeçli otomatik transmisyon ve transmisyon kontrol birimi geliştirme Ar-Ge çalışmalarına başlamış ve bu konuda önemli bir yol almıştır. IDEF’19 Fuarı’nda TÜMOSAN tarafından yol üstü ve yol dışı tekerlekli araçlar için geliştirilmesi tamamlanan 8+1 manuel şanzıman, 8+1 senkromeçli otomatik şanzıman ile tork konvertörlü tam otomatik şanzımanın endüstriyel prototipleri tanıtılmıştır. Söz konusu fuarda ayrıca PUSAT için geliştirilen hibrit güç paketi ile Zırhlı Muharebe Araçları için geliştirilen “ALP” güç grubu sergilenerek dikkati çeken ürünler arasında yer almıştır.

Yoğun Ar-Ge çalışmaları sonucunda gelinen nokta itibariyle SSB ve FNSS arasında 100 adet Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (ÖMTTZA) projesi dizel motorlarının TÜMOSAN’dan tedarikine yönelik sözleşme imzalanmıştır.

Türkiye’nin 2023 hedef ve stratejisi paralelinde ve yerlileşme faaliyetleri çerçevesinde; Askerî Havaalanlarında askerî uçakların acil durumlarda piste indikleri sırada emniyetli şekilde durdurulması için kullanılan Uçak Durdurma Sistemlerinde bulunan Amerika menşeili benzinli Wisconsin motorları yerine, TÜMOSAN 3 silindirli dizel motor kullanımı amacıyla Uçak Durdurma Sistemi Geri Sarma Motoru Uygulama Projesi’ne başlatılmıştır. Proje kapsamında Uçak Durdurma Sistemi’ne entegre edilmeye uygun TÜMOSAN 55 beygir gücünde dizel motor; soğutma paketi ve alt sistemlerini içeren yerli ve milli güç paketi uygulaması yapılarak Türk ordusunun kullanımına sunulmuştur.

Marin motor ailesinin ilk üyesi olarak geliştirilen 4DT-41M motoru (105 beygir), “Türkiye’nin %100 Yerli Marin Motoru” olarak CNR Avrasya Boat Show – 14.Uluslararası Deniz Araçları, Ekipmanları ve Aksesuarları Fuarı’nda görücüye çıkarılmıştır. TÜMOSAN Marin Motor Projesi, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu, hem yardımcı motor ve marin jeneratör kullanım amacıyla hem de ortalama 12 metre boyundaki teknelerde kullanılabilecek tip motorlara uzanan çözümler geliştirmek için başlatılmıştır. Projeyle üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’de önemli su yolları platformları için 75, 85, 95 ve 105 beygir güçlerinde ekonomik ve milli-yerli çözümler sunulması ve entegre edilmesi hedeflenmiştir.

TÜMOSAN ürün çeşitliliğinin artırılması amacıyla 3 ve 4 silindirli dizel motorlar kullanılarak jeneratör ve jeneratör motor üretimi planlanmış ve 2019 yılı ilk yarısında 4 silindirli 42, 48, 65, 74, 82, 91 ve 100 kVA jeneratörlerle uyumlu jeneratör motorlarının üretimi gerçekleştirilmiştir. Fuarda aynı zamanda TÜMOSAN motoru kullanılarak 40-100 kVA arasında değişen seçeneklerdeki Jeneratör ailesinin ilk üyesi olarak geliştirilen 80 kilovoltamper (kVA) gücündeki yerli jeneratör sergilenmiştir.

İstanbul Topkapı Ar-Ge Merkezi’nde ekibinin çoğunluğunu doktora ve yüksek lisans seviyesindeki mühendislerden oluşan genç kadrosuyla ülkemizdeki pek çok ilki başarmış olan TÜMOSAN, yeni geliştirdiği motorlarla ve diğer projelerle ülkemizin sanayisinin sınırlarını zorlayarak, gelişmesine alan açan, dizel motor, transmisyon ve aktarma organları gibi kritik konularda ülkemizin dışa bağımlılığını azaltan bir misyon üstlenmiştir. TÜMOSAN’ın faaliyetleriyle Türkiye, dünyadaki dizel motor, transmisyon ve aktarma organları geliştirme ve üretme kabiliyetine sahip ülkeler arasında rekabetçi bir seviyeye gelecektir.

TÜMOSAN ayrıca Savunma Sanayii alanında modernizasyon projeleri kapsamında Motor, Transmisyon, Güç Paketi ve Aktarma Organları yerlileştirme faaliyetleri çerçevesinde etkin bir şekilde görev almayı hedeflemektedir.

TÜMOSAN, Türkiye’nin 2023 hedef ve stratejilerine uygun olarak milli ve yerli olarak maliyet etkin ürünler geliştirerek Savunma Sanayimizin kullanımına sunacaktır.

TÜMOSAN, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi, TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi (TSE-HYB), MSB Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü Onaylı Tedarikçi Belgesi, Tesis Güvenlik Belgesi ve Ar-Ge Merkezi belgelerine sahiptir.

www.tumosan.com.tr

 

 

Döküm

TÜMOSAN DÖKÜM

Üretim faaliyetlerine 2012 yılında başlayan TÜMOSAN Döküm, 15.340 metrekare alan üzerine kurulu fabrikada dökme demir parça imalatı yapmaktadır. Tek vardiyada 10.000 ton/yıl brüt sıvı metal üretim kapasitesine sahip fabrikanın, çift vardiyada 20.000 ton/yıl kapasiteye ulaştırılması hedeflenmektedir.

TÜMOSAN Döküm, 6 ton/saat sıvı metal üreten ergitme sistemi, 800x1000x300+300 mm ölçülerinde 50 kalıp/saat otomatik kalıplama, 45 ton/saat kum hazırlama sistemi, 25 ve 80 lt cold box maça makineleri, robotik ve manuel taşlama üniteleri, 1 tonluk askılı kumlama makinesi, yüzey boyama üniteleri ve tam donanımlı kum ile metal laboratuvarlarına sahiptir.

TÜMOSAN Döküm, sektörün teknik ve çevre standartlarına hâkim, sosyal sorumluluklarının bilincinde, çevrenin, doğanın ve insan sağlığının kıymetini bilen, sürekli gelişime açık, ileri teknolojiyi kullanan, uluslararası standartlarda üretim yapan, müşteri odaklı bir şirkettir.

Mevcut üretim kapasite artırımı ve yeni yatırımlarla ülke ekonomisine, sanayisine ve istihdamına katkı oranını yükseltmeyi, sektöre yön veren, lider, global çapta bir döküm firması olmayı vizyon olarak belirlemiştir.

www.tumosandokum.com.tr

Ziraat

MEZRA ZİRAAT

Mezra Ziraat, 2018 yılında Erzurum Şeker Fabrikası’nın hammadde eksikliğini gidermek, Erzurum başta olmak üzere Erzincan ve Sivas sınırları içerisinde tarıma elverişli araziler kiralayarak pancar ekimi yapmak, modern tarım uygulamaları ve tarım aletleriyle bölge çiftçisini tanıştırıp onlara bu konuda önderlik yapmak amacıyla kurulmuştur.

2018 yılında 4000 dekar, 2019 yılında 7500 dekar, 2020 yılında ise 10.000 dekar arazi kiralanarak ekimler yapılmış ve böylece Erzurum Şeker Fabrikası’nın hammadde ihtiyacının %6-10’luk kısmı Mezra Ziraat tarafından karşılanmıştır.

Ayrıca modern tarım aletleri ve tarım uygulamaları kapsamında 10 adet traktör, 2 adet 6 sıralı söküm makinesi ve 3 adet temizleme ve yükleme makinesi ve çok çeşit pulluk, ekim mibzeri alınmış, bu ekipmanlar başka kiralanan ekim alanları olmak üzere çiftçilerimizin hizmetine sunulmuştur.

Modern sulama sistemleri konusunda önemli bir firmanın bayiliği alınmış; hem çiftçilerimize uygun fiyatla sulama sistemleri verilmiş, hem de uygulama yapılarak 7500 dekarlık alan yağmurlama sulama sistemleriyle donatılarak, araziler toprak erozyonuna neden olan salma (vahşi) sulama yönteminden kurtarılmıştır. Bununla birlikte tarlasını kiraya vermeyenler veya başka ürün ekimi yapanlar, yağmurlama sulama boruları, tohum, gübre, söküm destekleriyle şeker pancarı ekimine teşvik edilmiştir. Bu teşvikler sonucu hem çiftçi ekimlerinde artış olmuş hem de modern tarım bilinçlenmesi artmıştır.

Türkiye’nin konusunda tek ve öncü özel şirketi olan Mezra Ziraat, 25 milyon TL’lik makine ekipman parkı, 10.000 dekar ekim alanı, yaklaşık 60.000 ton pancar üretim kapasitesi, 50 daimi 150 mevsimlik toplam 200 çalışanıyla faaliyetlerine büyüyerek devam etmektedir.

Tekstil

EREĞLİ TEKSTİL

Eregli

1934 yılında Sümerbank tarafından kurulan Ereğli Entegre Tekstil Fabrikası, 1937’de işletmeye açılmış, 1997’de özelleştirme kapsamında Albayrak Grubu’na katılmıştır. Bu tarihten sonra 8 milyon dolarlık modernizasyon, teknoloji parkı ve yeni ünite yatırımlarıyla sektörde dev bir entegre tesis haline gelen Ereğli Tekstil, Türkiye’nin en büyük üç markası arasına girmeyi başarmıştır.

72.000 metrekare arazi üzerinde 45.000 metrekare kapalı alanı bulunan kumaş fabrikası ile 3.500 metrekare kapalı alana sahip konfeksiyon ünitelerinden oluşan fabrikada, dokuma ipliği, dikiş ipliği, baskılı ve boyalı kumaş üretimi ve kumaştan dikim yapılmaktadır.

Endüstri 4.0 teknolojisiyle geliştirilen makine parkıyla uluslararası kalite standartlarında, antibakteriyel, nano teknoloji özelliklerine sahip, kara, hava, jandarma ve emniyet kuvvetleri için kamuflajlı-kamuflajsız elbise, mont, parka, gömlek ve rüzgâr ceketi kumaş üretimi ve dikimi, ayrıca soğuk iklim parka ve elbise dikimi yapılmaktadır.

Yıllık 5 milyon boyalı kumaş, 8 milyon baskılı kumaş ve 765 bin konfeksiyon takım elbise kapasitesine sahip Ereğli Tekstil’in üretim hacmini Genelkurmay ve Emniyet birimlerinin ihtiyaçları doldurmaktadır. 950 kişinin istihdam edildiği Ereğli Tekstil’in yıllık büyüme oranı yaklaşık yüzde 30’dur.

www.ereglitekstil.com


VOGEL SPOR TEKSTİL

2000 yılında tekstil sektöründe orta ölçekli kamuflaj kumaş alım-satımıyla güvenlik kuvvetlerinde çalışan personele yenilikler getirerek tekstil sektörünün çağdaş düzeye ulaşmasına katkı sunmak amacıyla İstanbul’da kurulan Vogel Spor Tekstil, kuruluşundan beri süregelen profesyonellik, üretkenlik, dürüstlük ve pazarı geliştirme özellikleriyle istikrarlı bir büyüme göstererek tekstil ve ayakkabı dünyasında saygın bir yer edinmiştir.

Vogel Spor Tekstil, outdoor bot, outdoor giyim, askerî bot, askerî giyim, askerî polar, asker montu, tactical tişört ve gömlek, tactical pantolon, kamuflaj üniforma ve combat, çanta, hücum yeleği, kemer, palaska, termal içlik, iş güvenliği ayakkabısı ve tactical aksesuarların hem üretim hem yurtiçi ve yurtdışı satışını yapmaktadır.

Yılların birikimiyle tekstil sektöründe hizmet veren Vogel Spor Tekstil, yeni yapılanmasıyla birlikte ürün gamını genişleterek askeri giyimin her alanında faaliyet gösteren bir şirket haline gelmiştir. Sektördeki gelişmeleri ve pazardaki yeni talepleri yakından takip eden Vogel Spor Tekstil, güçlü idari ve mali birikimiyle sektörde öncü firmalardan biri olmayı sürdürmektedir.

Vogel Spor Tekstil’in 2020 yılı sonu itibariyle Balıkesir’de üretim tesisi, İstanbul’da ofisi ve Türkiye’nin birçok şehrinde ise bayileri bulunmaktadır.

www.vogeltactical.com

Şeker Üretimi

SUKKAR ŞEKER ÜRETİM

Dönemin Başbakanı merhum Adnan Menderes tarafından 1956 yılında hizmete açılan Erzurum ve Erzincan Şeker Fabrikaları, 2018 yılında Albayrak Grubu tarafından devralınmış ve Mayıs 2019’dan itibaren SUKKAR markasıyla şeker üretimine başlanmıştır.

40 milyon TL’nin üzerinde yatırımla yenilenip modernize edilen fabrikalarda bu çalışmaların neticesinde, günde 1800 ton pancar işlenen Erzincan Şeker Fabrikası’nın kapasitesi 2200 tona ve yine günde 3300 ton pancar işlenen Erzurum Şeker Fabrikası’nın kapasitesi de 4000 tona çıkmıştır.

4000’e yakın çiftçiyle 100.000 dönüm tarlada pancar ekimi ve yaklaşık yarım milyon ton şekerpancarı hasadı yapılan bölgede SUKKAR, 1500 dönüm arazi ve 116 dönüm kapalı alanda yıllık 80.000 ton kristal şeker üretmektedir. Bunları gerçekleştirirken 400 personele istihdam imkânı sağlamaktadır.

Dekar başına pancar üretimi ve şeker verimini artırmak için Erzurum ve Erzincan Şeker Fabrikalarında makinalı tarıma geçişin de öncüsü olan SUKKAR, bu hedef kapsamda yurt dışından ithal edilen pancar söküm, yükleme ve temizleme makinelerini hizmete sokmuştur. Böylelikle şekerpancarı tarladan kolaylıkla sökülüp taşınmakta, iş yükünden ve maliyetten tasarruf edilmektedir.

Ayrıca, Erzurum bölgesinde şeker pancarı üretimi konusunda ihmal edilen tarım ekim sahalarına ağırlık vermeyi planlayan şirket burada ise örnek tarım uygulamasını hayata geçirerek verimi ve çiftçi eğitimini en üst seviyelere çıkarmayı hedeflemektedir. Çiftçinin ekeceği hububat ürünleri için lisanslı depo faaliyetleri ve ayçiçekleri için yağlık tohumları toplayıp işleyeceği yağ fabrikasının da planlamasını yapmaktadır. Bunların yanı sıra kuru küspe tesisi, küp şeker tesisi ve şeker paketleme tesisleri de yakın vadeli hedefleri arasındadır.

www.sukkar.com.tr