Diyanet İşleri Başkanı ve İstanbul Müftüsü, Yeni Şafak’ı ziyaret etti

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ve İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı, Yeni Şafak’ı ziyaret etti. Albayrak Grubu CEO’su Ömer Bolat ve Yeni Şafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Likoğlu’yla görüşen Prof. Dr. Ali Erbaş ve Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Yeni görevi dolayısıyla Hüseyin Likoğlu’na hayırlı olsun dileklerini ileten Diyanet İşleri Başkanı Erbaş ile İstanbul Müftüsü Maşalı, gazeteye de yayın hayatında başarılar diledi. Ali Erbaş, Likoğlu’na hat tablosu hediye ederken Likoğlu da nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür ettiği Erbaş’a ve Maşalı’ya Ketebe Yayınları’ndan çıkan “Son Hattatlar” kitabını hediye etti.

Mogadishu Port’a yeni yatırım kararları alındı

Doğu Afrika’da stratejik bir konuma sahip olan, bölgenin dünyaya açılan tek ve en önemli limanı Mogadishu Port’un üst düzey yetkilileri, Grubumuzun merkez binasını ziyaret ederek bir dizi toplantıya katıldı. Verimli geçen toplantılarda Mogadishu Port’un rehabilitasyonu ve geliştirilip iyileştirilmesi için önemli yeni yatırım kararları alındı. 2014 yılında 20 yıllık işletme hakkı Grubumuz tarafından devralınan limanla ilgili geçtiğimiz yıllarda birçok altyapı geliştirmesi yapılmış, yeni ekipmanlarla modernize edilmişti. Somali ekonomisine ciddi katkı veren ve ülkenin uluslararası ticaretini geliştirmesine büyük imkân sağlayan liman, diğer gelişmekte olan Afrika limanlarına da örnek oluyor.

Kademe’den 46 ülkeye yerli üretim “atık teknolojileri” ihracatı

Global kriz ve salgına rağmen yüzde 50’lik bir büyüme gerçekleştiren Kademe A.Ş. ihracatta da atağa kalktı. Kademe A.Ş. Genel Müdürü Kenan Çelik, salgın döneminde yerli ve milli imkânlarla ürettikleri atık teknoloji ürünlerinin Güney Amerika’dan Afrika’ya kadar, dünyanın dört bir yanından yoğun talep gördüğünü söyledi. Dünyada yaşanan ekonomik küçülmenin sektörlerini de etkilediğini ifade eden Çelik, “Buna rağmen satışlarımızı ve üretim kapasitemizi artırdık. 2020’de bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 50’lik dikey ivmeli bir büyüme ve 150 milyon liranın üzerinde ciro elde ettik. Geçen yıl 46 ülkeye 70 milyon liralık ihracat gerçekleştirdik. 2021 yılı için yüzde 10-15’lik bir büyüme ile 60 ülkeye ihracat hedefliyoruz” diye konuştu.

Erdal Nalbant: “Grup olarak teknolojik dönüşümün içindeyiz”

Pandemiyle birlikte hız kazanan dijital dönüşümün gelecek yıllardaki etkisine ilişkin açıklamalarda bulunan Albayrak Grubu Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erdal Nalbant, “Bizler tüm bu teknolojilerin içerisinde yer alan gruplardan bir tanesiyiz” dedi. Albayrak Grubu olarak yapılan birçok yatırımın iş sürecini kolaylaştırdığını söyleyen Nalbant şu ifadeleri kullandı: “Yaptığımız pek çok yatırım iş süreçlerimizi çok kolaylaştırıyor. TÜMOSAN fabrikamızda robotik sistemler ya da akıllı otonom sistemler taşıma ile ilgili süreçleri yüzde 70 oranında azaltabiliyor. İmalat sürecinizi kolaylaştırıyor. Kâğıt fabrikamızda kullandığımız sensörlerle de verim yüzde 40’a kadar artabiliyor. Bunların her birisinin ciddi maddi karşılıkları da var.”

TVNET, “güncel haber” dalında ödüle layık görüldü

TVNET, Dünya Basın Mensupları Derneği tarafından Yılın En’leri “güncel haber” dalında başarı ödülüne layık görüldü. Dünya Basın Mensupları Derneği, kuruluşunun 10. yılını Genel Başkan Muzaffer Tunç öncülüğünde Covid-19 tedbirlerine uygun şekilde Çırağan Sarayı’nda kutladı. Sanat, siyaset ve bürokrasi dünyasından birçok misafirin ağırlandığı gecede Yılın ‘En’leri ödülleri verildi. Albayrak Medya bünyesinde yayın yapan TVNET’in ödülünü Haber Yayın Şefi Erkan Kaymaz aldı.

Kademe A.Ş., kurum ve kuruluşları ‘Sıfır Atık’a davet ediyor

Kademe, ürettiği kompost makineleri sayesinde sıfır atığa büyük katkıda bulunuyor. Doğada biyobozunur atıkların dönüşümünü hızlandırmak için Kademe’nin yerli imkanlarla ürettiği kompost makineleri kullanan belediyeler, verimli bir katı atık yönetim sistemi geliştiriyor. bu süreç mikroorganizmaların çalışmaları için uygun şartlar meydana getirildiği için hızlanıyor. 4 hafta gibi bir sürede organik gübre olarak kullanılabilen kompost elde edilebiliyor. Kademe’nin bu ürünü, belediyeler, oteller, catering ve tarım firmaları başta olmak üzere çok sayıda kurum ve kuruluşlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Sıfır Atık Projesi kapsamında geri dönüşümde kullanıyor. Doğada ortalama 40 gün civarında gerçekleşen biyolojik atıkların dönüşüm sürecini Kademe’nin ürünleri, 15 güne düşürüyor. Bu sayede atıklar, organik gübre olarak ekonomik değere dönüşüyor.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Prof. Dr. İbrahim Kalın TVNET’e konuk oldu

TVNET kanalında yayınlanan Türk Kahvesi programının sunucusu Ayşe Böhürler, programında bu hafta Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve aynı zamanda felsefeden tarihe, edebiyattan sanata kadar çok yönlü bir devlet adamı olan Prof. Dr. İbrahim Kalın’ı ağırladı. Kültür sanat, düşünce ve tarih üzerine konuşulan programda, sanatın son zamanlarda eğlence kültüründe bir metaya dönüştürüldüğünü belirten Kalın, sanatı bu durumdan kurtarmak gerektiğini ifade etti. “Sanat öncelikle insanın ruhunu yüceltmek için girdiği bir hali ifade eder” diyen Kalın, sanatın, insanın ruhunu kattığı, ruhundaki güzelliği sanata dahil ettiği bir süreç olduğunu belirtti.

Online Kariyer Günleri’nde mülakat teknikleri ve simülasyonları devam edecek

Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin katıldığı söyleşi ve mülakat teknikleri ve mülakat simülasyonlarına İnsan Kaynakları ekibimiz de aktif olarak katılıyor. Geçtiğimiz günlerde Medipol Üniversitesi, Gelişim Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi Online Kariyer Günleri etkinlikleri İnsan Kaynakları Koordinatörlüğü tarafından tamamlandı. Bu hafta içerisinde ise İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ve Arel Üniversitesi ile programlar devam edecek. Grubumuzun İnsan Kaynakları Koordinatörü Hüseyin Yavuztürk’ün katılımıyla “Mülakat Teknikleri” söyleşisi gerçekleştirilerek genç katılımcılara grup tanıtımı yapılacak. Program, İşe Alım ekibinden Bilal Aydoğdu ve Taner Yüce tarafından mülakat simülasyonlarıyla devam edecek.

Yeşil Adamlar, Gine’de birinci yıldönümünü kutladı

Türkiye’nin “ilk özel atık yönetimi şirketi” unvanına sahip Yeşil Adamlar, Gine’de bir yıldır sürdürdüğü temizlik faaliyetlerinin yıldönümünü çalışanlarıyla birlikte kutladı. Etkinliğe, yaklaşık 400 kişi katıldı ve yeni hedefler anlatıldı. Kutlamaya katılan Gine Cumhuriyeti Devlet Temizlik Genel Müdürü (ANASP) Madame Conde Marie Toure de, Grubumuzun, Conakry şehrinin temizliği konusunda titizlik ve özveriyle çalıştığını vurguladı. Conakry’de Nisan 2019 tarihinde 25 adet kamyonla atık yönetimine başlayan Yeşil Adamlar, başlangıçta yalnızca Kaloum Belediyesi ve şehrin batı-doğu ekseninde uzanan otobanını temizliyordu. Mart 2020 tarihinde imzalanan anlaşmadan sonra hizmet verilen belediye sayısı 5’e yükseldi. Şu an itibarıyla belediyelere dağıtılan bin 800 konteyner, 73 lift konteyner ve 646 personelle hizmet verilmeye devam ediliyor.

TVNET’e bir ödül daha

TVNET’te yayınlanan “Patron Mutfakta” programı, 34. Uluslararası Tüketici ve Kalite Zirvesi’nde “En İyi Program” seçildi. Lobin Turkey tarafından düzenlenen ödül töreninde ekonomi, marka ve medya alanında birçok ödül sahiplerini buldu. Törende ödülü programın sunucusu Doğukan Erdem Kutlu aldı. İş dünyasının önemli isimlerini programında konuk eden Kutlu, kendilerini ödüle layık görenlere teşekkür ederek ödülü TVNET ailesi adına aldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı TVNET’e konuk oldu

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve İletişim Bilimci Doç. Dr. Mücahit Küçükyılmaz, TVNET’te Mehmet Önder’in sunduğu Gündem Sanat programına konuk oldu. Programda çalışmalarını anlatan Doç. Dr. Mücahit Küçükyılmaz, büyük Osmanlı hükümdarı Yavuz Sultan Selim’in hayatını kaleme aldığı “Adaletin Kılıcı: Yavuz” romanının hikayesini paylaştı. Programın ardından Grubumuz İcra Kurulu Üyesi Mesut Albayrak’ı ve Kurumsal İletişim Müdürü Esad Sivri’yi ziyaret eden Doç. Dr. Mücahit Küçükyılmaz, Ketebe Yayınları’nı severek takip ettiğini belirterek, önümüzdeki projeleri için Ketebe ile çalışmak istediğini ifade etti.

Erzurum ve Erzincan rotayı ihracata çevirdi

Grubumuz şirketlerinden Erzurum Şeker Fabrikası Genel Müdürü Necati Karavaizoğlu, rekor üretim gerçekleştiren Erzurum ve Erzincan’daki şeker fabrikalarının ilk defa kotasını doldurarak şeker ihraç edebileceğini belirtti. Erzurum’da, 2018 yılında özelleştirilip Albayrak Grubu tarafından devralınarak Sukkar markasıyla şeker üretimine devam eden Erzurum Şeker Fabrikası, şeker pancarı üreticilerine verdiği desteklerle 2019-2020 yılları döneminde üretimini rekor düzeyde artırdı. Erzurum ve Erzincan’da azalan şeker üretimini canlandırmak için çalışma yapan firma, fabrika bünyesinde kurulan Mezra Ziraat Anonim Şirketi ile 3 yıl boyunca çiftçilere modern tarım araçları ve yağmurlu sulama kolaylığı gibi önemli desteklerde bulundu. Özel sektör teşvikleriyle ekim yapmaya başlayan çiftçiler, daha fazla pancar üretimi yaparak şeker ihtiyacını karşılarken, ülke ve aile ekonomisine de önemli katkı sağladı.

Ketebe Yayınları 4 yaşında!

Romandan şiire, tarihten düşünceye, klasik metinlerden özel edisyon çalışmalara kadar farklı kategorilerdeki yayınları okuyucuyla buluşturan Ketebe Yayınları, 4. yılına girdi. Her yayınevinin kendi geleneğini oluşturması gerektiğine dikkat çeken Ketebe Yayınları Yayın Yönetmeni Furkan Çalışkan, DHA’ya özel açıklamalarda bulundu. Yola çıkarken bir gelenek oluşturmayı amaçladıklarını belirten Çalışkan, “Ketebe Yayınları Türkiye’nin en önemli, prestijli, büyük yayınevlerinden birisi olmaya talip. Sadece Türkiye’de değil uluslararası alanda da yayın yapmayı düşünüyoruz. Bunun hazırlıklarını yapıyoruz. Aldığımız tepkilerden gördüğümüz kadarıyla da Ketebe Yayınları ne yapmak istediğini okuyucuya hissettirmeye başladı. 4. yılımıza girerken bizi en çok mutlu eden de bu” dedi.

Gine Ulaştırma Bakanı Keita, Alport Conakry’yi ziyaret etti

Gine Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanı Mohammed Keita, Alport Conakry liman işletmemizi ziyaret etti. Alport Conakry Genel Müdürü Mustafa Levent Adalı ve diğer yöneticilerin eşliğinde limanı gezen Bakan Keita, limandaki çalışmalar hakkında detaylı bilgi aldı. Albayrak Grubu’nun Gine için çok önemli bir yatırımı olan limandaki yenileme çalışmalarından ve yapılan yeniliklerden gurur duyduğunu ifade eden Bakan Keita, tüm ekibi gayretli çalışmalarından dolayı tebrik etti. Ayrıca aynı hafta ülkemizin Conakry Büyükelçisi Hilmi Ege Türemen de limanı ziyaret ederek, Alport Conakry’nin faaliyetleri hakkında bilgi aldı ve Alport Conakry Genel Müdürü Adalı ve diğer çalışanlarla birlikte limandaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Grubumuz, Gine Yatırım Forumu’na katıldı

Gine Yatırımlar ve Kamu-Özel Sektör Ortaklığı Bakanlığı ile Gine Özel Sektör Yatırımlarının Teşviki Ajansı (APIP) ortaklığında, Afrika Kalkınma Bankası ve Dünya Bankası/Uluslararası Finans Kurumu desteğiyle Gine Yatırım Forumu düzenlendi. Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde’nin himayelerinde Conakry Sheraton Otel’de 24-26 Şubat 2021 tarihlerinde, Gine Yatırım Ajansı’nın bu yıl ilk kez düzenlediği uluslararası Gine Yatırım Forumu’na, Türk firma ve iş insanlarının stantlarında Grubumuz da yer aldı. Afrika, Avrupa ve Amerika’dan çok sayıda yatırımcının bir araya geldiği forumda, Grubumuz adına madencilikten tarıma, turizmden bankacılığa varan pek çok alanda yatırım fırsatları analiz edildi. Forum, dün akşam Cumhurbaşkanı Conde’nin katıldığı Gala Yemeği ile sona erdi.

Senegal’den alım heyeti Kademe’yi ziyaret etti

40’dan fazla ülkeye araç üstü ekipman sektöründe ihracat gerçekleştiren Kademe A.Ş., Senegal’den gelen alım heyetini misafir etti. Öğle yemeğinde Grubumuzun CEO’su Prof. Dr. Ömer Bolat ile bir araya gelen heyette, Senegal Ankara Büyükelçisi Cheikh Diallo himayesinde Senegalli milletvekilleri, valiler ve belediye başkanlarından oluşan önemli isimler hazır bulundu. Toplantıda Albayrak Grubu’nun katma değer üreten ihracat markaları tanıtıldı ve Kademe A.Ş. Yurtdışı Satış Müdürü Akif Ergün sunum gerçekleştirerek Kademe’nin ürünleri hakkında detaylı bilgi verdi. Bu toplantı neticesinde Senegal ile ülkemiz arasında önemli ticaret işbirliklerinin geliştirilmesi bekleniyor.