Albayrak Grup olarak 1952’den bu yana en büyük hayalimiz, ekonomisi daha büyük, refah düzeyi daha yüksek bir Türkiye olmak için çalışmaktır.

İşimizin takibinde en önemli desteğimiz bu ülkenin insan kaynağına duyduğumuz güvendir. Sektör ve pozisyon ne olursa olsun, sadece kendisi ve işi için değil, ülkesi için de başarmak isteyen insanlarla çalışmayı ilke ediniriz.

Türk’ün köklü ve güçlü şirketlerinden biri olan Albayrak Grubu, inşaat sektörü ile başladığı yolculuğuna, sektör, turizm ve turizm sektörlerinde düzenli olarak faaliyet gösteren 50’ye yakın şirket ve marka yayın kuruluşu ile iş dünyasının en güvenilen gruplarından biri olmaya devam etmektedir. , lojistik, hizmet ve medya sektörleri ve 10.000’den fazla çalışan.

Temel değerlerini içselleştirmiş personeli ile bulunduğu sektörlere yön veren, yeniliklere açık, başarılı stratejileri ile her zaman ürün ve hizmet kalitesini yükseltmeyi hedefleyen, yurt içi yurtdışı işlerini yürüten bir şirket olmanın yanı sıra, ulusal ve manevi değerlerine bağlı, sektördeki gelişmeleri ve piyasa taleplerini yakından takip eden bir şirket olan şirketimiz, teknolojinin gelişimine paralel olarak ürün ve hizmetlerini sunmaya ve Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlamaya devam etmektedir.

70 yıldır vizyonumuzu sürekli geliştirerek başardıklarımız, şimdi daha fazlasını yapmak ve bizi hayallerimize yaklaştırmak için bir sorumluluk yüklüyor.

« Ben bu sorumluluğu paylaşmaya hazırım » diyorsan, gel Albayrak Grubu içindeki en büyük hayalimizi gerçekleştirmek için birlikte çalışalım.

Açık iş ilanlarımızı kariyer.net ve secretcv.com üzerinden inceleyebilir ve başvuruda bulunabilirsiniz.

Talepte bulunmak ve iletişim için: ik@albayrak.com.tr

Ressources Humaines
Dans toutes les sociétés du Groupe, les ressources humaines sont perçues comme une « valeur » et deviennent un partenaire stratégique. En affichant une approche égale, honnête et juste envers tous les employés, un environnement de travail sûr, paisible et sain est préparé et vise à augmenter le niveau de réussite et d'engagement.
Acquisition de Talents
Avec la mission « d'acquisition de talents », inclure les candidats qui montreront les meilleures performances en découvrant le bon talent, qui sont les plus adaptés à la stratégie et à la culture de l'entreprise, et qui s'engagent à l'organisation, est l'une des stratégies de recrutement les plus importantes.
Emploi des Jeunes
Inspiré par l'esprit combatif des jeunes et leur ouverture à la technologie, à la numérisation et au changement, l'emploi des jeunes est toujours au centre des préoccupations.
Pouvoir en Eux
Lors des processus de recrutement, de nombreux programmes d'acquisition de talents sont mis en place à certaines périodes pour découvrir de jeunes talents. L'égalité des chances est donnée aux personnes possédant les compétences requises par le poste tels que connaissances, compétences, comportement, etc. L'institution accueille des talents capables d'adopter et de s'adapter aux valeurs de l'entreprise, suffisamment équipés, ouverts au changement et au développement et aptes au travail d'équipe et à la coopération. Les méthodes et outils professionnels de mesure et d'évaluation des compétences des candidats sont constamment mis à jour et développés.