MOGADİSHU ALPORT

MOGADİSHU ALPORT
Doğu Afrika’da stratejik bir konuma sahip olan Mogadishu Limanı, Somali’nin dünyaya açılan tek ve en büyük limanıdır. 2014 yılında Somali hükümetiyle yapılan anlaşma uyarınca, limanın 20 yıl işletme hakkını Albayrak Grubu almıştır.

Liman devralındıktan sonra, birçok alt yapı geliştirmesiyle beraber modern ekipmanlarla gelişimi sağlanmıştır. İkinci faz yatırımlarla Mogadishu Limanı’nın kapasite ve iş hacmi önemli ölçüde artacak, hizmet kalitesi de gelişmeye devam edecektir.

Mogadishu Alport konteyner, dökme ve genel yük, sıvı, Ro-Ro, canlı hayvan gibi çok amaçlı limancılık alanlarında faaliyet göstermektedir. Çalışanlarının %90’ının Somali vatandaşı olduğu Mogadishu Alport, Somali iş gücüne önemli katkı sağlamaktadır. Liman yönetimi, Somali personelini de limancılık konusunda geliştirerek hizmet kalitesini her geçen gün arttırmaktadır.

Mogadishu Limanı’nın faaliyetleri Somali ekonomisine katkı vermekte ve uluslararası ticaretini geliştirmesine büyük imkân sağlamaktadır. Limanın başarısı, diğer gelişmekte olan Afrika limanlarına da iham vermekte, örnek teşkil etmektedir.