EREĞLİ TEKSTİL

EREĞLİ TEKSTİL
1934 yılında Sümerbank tarafından kurulan Ereğli Entegre Tekstil Fabrikası, 1937’de işletmeye açılmış, 1997’de özelleştirme kapsamında Albayrak Grubu’na katılmıştır. Bu tarihten sonra 8 milyon dolarlık modernizasyon, teknoloji parkı ve yeni ünite yatırımlarıyla sektörde dev bir entegre tesis haline gelen Ereğli Tekstil, Türkiye’nin en büyük üç markası arasına girmeyi başarmıştır.

72.000 metrekare arazi üzerinde 45.000 metrekare kapalı alanı bulunan kumaş fabrikası ile 3.500 metrekare kapalı alana sahip konfeksiyon ünitelerinden oluşan fabrikada, dokuma ipliği, dikiş ipliği, baskılı ve boyalı kumaş üretimi ve kumaştan dikim yapılmaktadır.

Endüstri 4.0 teknolojisiyle geliştirilen makine parkıyla uluslararası kalite standartlarında, antibakteriyel, nano teknoloji özelliklerine sahip, kara, hava, jandarma ve emniyet kuvvetleri için kamuflajlı-kamuflajsız elbise, mont, parka, gömlek ve rüzgâr ceketi kumaş üretimi ve dikimi, ayrıca soğuk iklim parka ve elbise dikimi yapılmaktadır.

Yıllık 5 milyon boyalı kumaş, 8 milyon baskılı kumaş ve 765 bin konfeksiyon takım elbise kapasitesine sahip Ereğli Tekstil’in üretim hacmini Genelkurmay ve Emniyet birimlerinin ihtiyaçları doldurmaktadır. 950 kişinin istihdam edildiği Ereğli Tekstil’in yıllık büyüme oranı yaklaşık yüzde 30’dur.