SUKKAR ŞEKER ÜRETİM

SUKKAR ŞEKER ÜRETİM
Dönemin Başbakanı merhum Adnan Menderes tarafından 1956 yılında hizmete açılan Erzurum ve Erzincan Şeker Fabrikaları, 2018 yılında Albayrak Grubu tarafından devralınmış ve Mayıs 2019’dan itibaren SUKKAR markasıyla şeker üretimine başlanmıştır.

40 milyon TL’nin üzerinde yatırımla yenilenip modernize edilen fabrikalarda bu çalışmaların neticesinde, günde 1800 ton pancar işlenen Erzincan Şeker Fabrikası’nın kapasitesi 2200 tona ve yine günde 3300 ton pancar işlenen Erzurum Şeker Fabrikası’nın kapasitesi de 4000 tona çıkmıştır.

4000’e yakın çiftçiyle 100.000 dönüm tarlada pancar ekimi ve yaklaşık yarım milyon ton şekerpancarı hasadı yapılan bölgede SUKKAR, 1500 dönüm arazi ve 116 dönüm kapalı alanda yıllık 80.000 ton kristal şeker üretmektedir. Bunları gerçekleştirirken 400 personele istihdam imkânı sağlamaktadır.

Dekar başına pancar üretimi ve şeker verimini artırmak için Erzurum ve Erzincan Şeker Fabrikalarında makinalı tarıma geçişin de öncüsü olan SUKKAR, bu hedef kapsamda yurt dışından ithal edilen pancar söküm, yükleme ve temizleme makinelerini hizmete sokmuştur. Böylelikle şekerpancarı tarladan kolaylıkla sökülüp taşınmakta, iş yükünden ve maliyetten tasarruf edilmektedir.

Ayrıca, Erzurum bölgesinde şeker pancarı üretimi konusunda ihmal edilen tarım ekim sahalarına ağırlık vermeyi planlayan şirket burada ise örnek tarım uygulamasını hayata geçirerek verimi ve çiftçi eğitimini en üst seviyelere çıkarmayı hedeflemektedir. Çiftçinin ekeceği hububat ürünleri için lisanslı depo faaliyetleri ve ayçiçekleri için yağlık tohumları toplayıp işleyeceği yağ fabrikasının da planlamasını yapmaktadır. Bunların yanı sıra kuru küspe tesisi, küp şeker tesisi ve şeker paketleme tesisleri de yakın vadeli hedefleri arasındadır.