TÜMOSAN MOTOR VE TRAKTÖR SANAYİ

TÜMOSAN MOTOR VE TRAKTÖR SANAYİ
TÜMOSAN, 1976 yılında motor, tahrik, aktarma organları üretmek amacıyla kurulmuş, ancak faaliyetlerini dizel motor ve traktör üretiminde yoğunlaştırmıştır. Türkiye’nin ilk dizel motor üreticisi olma özelliğini taşıyan TÜMOSAN, aynı zamanda endüstriyel ve denizcilik uygulamalarıyla dizel motor üretimlerine devam etmektedir. 2004 yılında özelleştirme kapsamında Albayrak Grup bünyesine katılan TÜMOSAN’ın 2012 yılında ise halka arzı gerçekleşmiştir.

Genel merkezi İstanbul’da yer alan TÜMOSAN’ın üretim merkezi toplam alanı 1,6 milyon metrekare alan üzerine kurulu şekilde Konya ilinde yer almaktadır. Yılda 75.000 adet motor, 45.000 adet ise traktör üretim kapasitesine sahip TÜMOSAN, 10 seride toplam 268 model çeşitliliğiyle traktör üretimi yapmakla beraber 4 ana ürün grubunda 280’in üzerinde model çeşitliliğiyle zirai ekipman ürün gamına sahiptir. Aynı zamanda 20’nin üzerinde model çeşitliliğine sahip kendi motorunu entegre ettiği dizel, elektrikli forkliftler ve jeneratörlerle ürün gamını genişletmiştir. Yüzde yüz Türk sermayesi ve mühendisleriyle milli projelere imza atan TÜMOSAN son olarak, Milli Entegre Taktik Tekerlekli Araç Projesi’ni hayata geçirerek ilk prototipin (TÜMOSAN PUSAT) üretimini gerçekleştirmiştir.

TÜMOSAN, şu an itibariyle yerlileştirme çalışmaları kapsamında tarım makinaları, istif makinaları ve askeri araçların motor, şanzıman, transmisyon, ön aks ve elektronik sistemlerinin tamamını üreten ve geliştiren bir firma olarak Türkiye ekonomisine katma değer sağlamaya devam etmektedir. 100’ün üzerinde Ar-Ge mühendisi ile yüzde doksanın üzerinde yerli üretim gerçekleştiren TÜMOSAN, bugün itibariyle 4 kıtada 23 ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir.