Z RAPORU

Z RAPORU
Dergicilik kimine göre sonu gelmiş bir macera ancak bizim için değil. Z Raporu, günlük hayatta hızlıca tüketilen haberlerin ve olayların arka planına, özüne erişim imkânı sağlamayı hedefliyor. Habercilikte her biri ayrı bir “hikâye” saydığımız şeylerin “arkasındaki hikâyelerin” peşine düşüyor.

Piyasada birbirinden başarılı çok sayıda aylık ve haftalık ekonomi dergileri varken medyada durduğumuz tarafın derli toplu bir ekonomi yayınının olmaması bizi bu mecrada var olmaya teşvik etti. 2015 yılında, Türkiye’nin yeni yüzüne, girişimlerine, bulunduğu coğrafya ve dünya ile bağlarına ışık tutacak bir yayın olmayı aklımıza koyduk ve yola çıktık.

Farkımız şu: Biz yerelden çıkıp küresel bakan, arka plan okuması yapan ve ekonomide İslami kodlara da yer açan bir dergiyiz. Girişimcilik hikâyelerinden bölgemizdeki ve dünyadaki olaylara, teknolojik trendlerden piyasalardaki gelişmelere varana kadar ekonomiye ve hayata dair her şeyde varız.

Birbirinden değerli yerli ve yabancı yazarlarımızın yorum yazılarıyla Türkiye’de ve dünyada olanlara dair detaylı bir fotoğraf çekip yurt dışında yatırım yapan işadamlarımız için ekonomik, siyasi ve jeopolitik riskleri de ortaya koyuyoruz.

Z Raporu, ekonomiye, politikaya ve hayata dair konulara küresel bir perspektif kattığı dosyaları ve haberleriyle sizlerle…

SKYROAD

SKYROAD
Seyahatten kültür-sanata, yemekten gündelik hayata farklı coğrafyaların yaşam kültürleri, şehir hayatının koşuşturmacasında gözden kaçan “sırlı” detaylar, Skyroad dergisinde nefes alıp veriyor.

Skyroad; “bu dünya bizim memleket” diyen, gezip keşfetmeye meraklı, “bizim gezegen”in sırlarını araştıran, “yaşarken gezmeyi, gezerken yaşamayı” şiar edinmiş okura farklı coğrafyalar kadar farklı hayatların da renk skalasını sunuyor.

Seyahat kavramını insan öyküleri, gündelik hayat ve gelenekle harmanlayan renkli yazı, röportaj, izlenim ve fotoğraflarıyla Skyroad, seyahat dergiciliğine yeni ve dinamik bir soluk getiriyor.

İçeriği Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan dergi, her ay yaklaşık yüzde 45’i yabancı uyruklu 450 bin uçak yolcusuna ulaşıyor. Dergi yabancı okur potansiyeliyle Türkiye coğrafyasını ve kültürünü tanıtma iddiasını da taşıyor.

Yola “gezi kültürü dergisi” olarak çıkan Skyroad, dijital platformda da takipçilerine yeni keşifler sunarak yoluna devam ediyor.

POST ÖYKÜ

POST ÖYKÜ
Post Öykü, putları kıracağını, edebiyatın merkezinde olacağını, rakiplerini yere sereceğini, küçükleri ezip büyüklerin ellerinden öpeceğini, ülkemizi mutlu yarınlara taşıyacağını, ikinci yeniyi aşacağını (öykücüler de aşar) filan iddia etmiyor.

Tek bir iddiadan söz edebilirim; iyi öyküye, iyi yazıya, iyi dergiye, iyi kitaba, iyi fikre yüz çevirme gücümüz yok. Kötülüğün, küçük hesapların, edebiyat ortamı ile ilgili kuruntuların fazladan bir efor istediğini düşünüyorum. Ve fakat bu enerjiyi kendimde bulamıyorum, bulamıyoruz.

Hayatımız neyse yazdıklarımız ya da yaptıklarımız da o. Biz bu işe; edebiyata ve dergiciliğe duygularımızı karıştırıyoruz, bu yüzden pek profesyonel olduğumuz söylenemez. Post Öykü, bizim sevdiklerimizi, bizim öğrendiklerimizi, bizim bildiklerimizi, sezdiklerimizi, görüşlerimizi, inançlarımızı ve kafa karışıklıklarımızı taşıyor. Bu “biz”, dışarıya kapalı, masonik bir “biz” değil. Birlikte sevelim, heyecanlanalım, kızalım, öğrenelim ve elbette yazalım. Seviyorsanız gelin konuşun. Biz postumuzu serdik bekliyoruz.

NİHAYET

NİHAYET
Nihayet Dergi, Doğu’dan ve Batı’dan sesleri başka yerlerde bulamayacağınız içeriklerle ele alıyor. Standart olanı tartışırken gözden kaçanları “özel dosyalarla” gündeme getiriyor.

Güvenilir bilgiyi, cazip bir dille ortaya koyan Nihayet Dergi, kişisel tanıklıklar üzerinden teorileri anlatırken, okuma önerileri sunmayı da ihmal etmiyor.

Niteliğin Egemenliği, Yoldaki Tuhaflık, Kayıtlar, Hayat Memat, Çizgi Hikâye, Kültür Atlası, Türkiye’den-Dünyadan kitaplar ve her ay merak uyandıran dosya konuları… Sizi size anlatan bölümler farklı kalem, çizgi ve fotoğraflarla derginiz Nihayet’te!

LOKMA

LOKMA
2014’te yayın hayatına başlayan Lokma dergisi günlük mutfak maceralarının paylaşıldığı, okuyucularının elinden düşürmediği bir dergi. Verilen nimetlerin kıymetini anlayıp, abartıya ve gösterişe kaçmadan hazırlanan tarifleri, en güzel biçimiyle, hayatı paylaştıklarımıza sunmak ve elimizdekilere şükretmek aslında Lokma’nın öncelikli işi.

Lokma başka ne yapar?

Lokma ekibi her ay, yeni sayının heyecanıyla kolları sıvar, kendimiz ve sevdiklerimiz için denemekten mutluluk duyacağımız lezzetleri araştırıp bulur. Mevsiminde bulunan malzemelerle, herkesin dolabında, kilerinde olan malzemeleri bir araya getirip mutluluk verecek tarifleri tencerelerle buluşturur.

Geleneksel reçetelerin yanı sıra, daha önce görmediğiniz farklı ve yeni reçeteleri de en ince ayrıntılarıyla anlatır.

Yemek işinin sadece tariflerden ibaret olmadığını görebileceğiniz Lokma’da, mutfaktaki işleri kolaylaştıracak pratik bilgileri, aşçılık ipuçlarını ve içinizdeki şefi ortaya çıkaracak minik tüyoları da bulabilirsiniz.

Lokma neye önem verir?

Lokma dergisi, sofraya gelen her bir lokmanın hazırlanışının zorluğunun farkında olarak, hiçbir malzemeyi israf etmeden, ortaya çıkan her tabağın abartılı sunumlardan ziyade samimi sunumlar olmasına önem verir. Verilen tariflerin yegâne amacı da, pek çok insanın bir araya geldiği masalarda en güzel muhabbetlere eşlik etmesidir.

En özel lezzetleri, en özel fotoğraflarla bulabileceğiniz, en iyisine ulaşmak için defalarca denenmiş yemekleri aşama aşama görebileceğiniz derginiz Lokma’da, pişirmeye, yemeye ve paylaşmaya olan tutkumuzu sizlerle buluşturmaya devam edeceğiz.

GERÇEK HAYAT

GERÇEK HAYAT
2000 yılında yayın hayatına başlayan Gerçek Hayat dergisi, çok kısa süre sonra geniş kitlelerce sahiplenildi. 28 Şubat’ın fırtınalı ortamında dimdik ayakta durarak Müslümanların fikri savunusu hâline geldi. Uzun yıllar siyasi düşünce alanındaki önemli bir boşluğu doldurdu. Ülkesinin derdiyle dertlenen, İslam dünyasının sıkıntılarını şahsî meselesi sayan ve bunun için mücadele edenlerin sözcüsü oldu ve olmaya devam ediyor.

Bu siyasî gayenin haricinde, 15 yıl boyunca genç ve heyecanlı kalemlere sayfalarını açarak okul vazifesi gördü, hâlen çok canlı ve de büyüyen bir “Gerçek Hayat ruhu” oluşmasını sağladı.

Kendi sahasında hâlâ rakipsiz ve Türkiye’nin tek haftalık mecmuası olan Gerçek Hayat, 2016 yılında Albayrak Medya Grubu’na katıldı. Aralık 2018’den bu yana ise Kemal Özer’in genel yayın yönetmenliğinde yoluna devam ediyor.

Özel dosyalarıyla dopdolu bir Gerçek Hayat’a abone olmanız durumunda her Pazartesi masanıza geliyor. Dergi satan gazete bayileri ve kitapçılardan temini de mümkün.

DERİN TARİH

DERİN TARİH
2011 yılı yaz aylarında filizlenen yeni bir tarih dergisi fikri, 2012 Nisan’ında “Tüm bildikleriniz tarih olacak” sloganıyla hayata geçirildi. Tarih alanında hiç kimsenin son sözü söyleyemeyeceği, her zaman yeni belge ve bilgilerin, farklı yaklaşım ve bakış açılarının geliştirilebileceği şuuruyla okurunun huzuruna çıktı.

Derin Tarih her ay gündem yaratan kapak dosyaları, sahanın uzmanı akademisyenlerden ezber bozan makaleler, sağlıklı yorumlar ve orijinal belgelerle tarihin silinmez izlerini okuruna ulaştırıyor.

Osmanlı’nın öteki yüzü, İslam tarihinden çarpıcı ayrıntılar, Avrupa’nın açılmamış sayfaları, yakın tarihin kara delikleri, dinler tarihinin büyüleyici serüveni, Selçuklu ve Türk tarihinin merak uyandıran meseleleri ve daha pek çok tema her ay okurun beğenisine sunuluyor.

İlk defa yayınlanan vesika, fotoğraf, belge ve haritalar, tarihin isimsiz kahramanlarının hayat hikâyeleri, yerli ve yabancı tarihçilerle özel röportajlar, abide şahsiyetlerle ufuk turu, kitap değerlendirmeleri ve daha pek çok başlık Derin Tarih sayfalarında kendisine yer buluyor.

Mazlum tarihin sesi olmayı hedefleyen Derin Tarih, adil bir tarihe erişebilmek için alınması gereken uzun yoldaki ana uğraklardan biri olma gayretinde. Ülkemizdeki sahte tarihin kendini efendi ilan etmesine ve devleti arkasına alarak potansiyel tarihleri yutmasına itiraz ediyor.

Tarihin farklı bir anlatısının da mümkün olduğu inancıyla bakir meselelere kulaç atmayı, erişilmemiş belgelere dokunmayı, son rafa itelenmiş dosyaları öne çıkarmayı, sahte ve gerçek kahramanları ayıklamayı şiar ediniyor.

CİNS DERGİ

CİNS DERGİ
Cins, “birinci sınıf bir kültürün, birinci sınıf bir düşüncenin, birinci sınıf bir duyarlılığın” sesi olmak için; “Evladım onlar put!” ihtarıyla 2015 Ekim ayında yayın hayatına başlayan bir kültür ve edebiyat dergisi. İlk sayısından itibaren, medyanın tüm kanallarıyla Türk halkına dayatılan hâkim söyleme karşı yükselen bir itirazla ve “verili kültürel iktidar” meselesini irdelemeye dair bir çağrıyla başlamıştı Cins’in yolculuğu.

Yaptığı bu cesur çağrı kültür ve sanat dünyasında yankı uyandıran ve karşılık bulan Cins, bugün ardında onlarca sayılık bir yayın geçmişi bırakmış alanında söz sahibi bir dergi.

Cins her sayısında çağrısını ve mesajını daha da genişleterek ekibi, yazarları ve okurlarıyla; kendi tanımları ve kendi düşünce dayanakları üzerinde yükselen bir zihin ve kültür dünyası inşa edebilmeyi vaat ediyor. Bu inşa için bir eliyle kültürel mirası; ahlakî, ilmî ve edebî kıymetleri her dem yeniden işlemeyi ve gündemde tutmayı amaçlarken, bir eliyle de yarını kuracak bir ülküyü işaret ediyor.

Cins; klasik edebiyattan modern edebiyata, İslam düşüncesinden Batı düşüncesine, sosyolojiden felsefeye, tarihten aktüele, kısacası kültüre ve düşünceye ait her cephede bir askeri olan gönüllü bir fikir ordusu…

BİLGE MİNİK

BİLGE MİNİK
Bilge Çocuk dergisinin eki olarak yayın hayatına başlayan Bilge Minik, yoğun istek ve talep üzerine bağımsız bir dergi olarak yoluna devam etme kararı aldı.

Derginin içeriği, bir yetişkinin desteği ve yönlendirmesiyle tamamlanabilecek çok sayıda etkinlikten oluşmaktadır. Bu etkinlikler okul öncesi dönemdeki çocukların araştırma ve merak duygularını harekete geçirici, dil gelişimini, el becerile­rini, zihinsel ve duygusal gelişimlerini destekleyici niteliktedir. Ayrıca sayfalarda yer alan “Ebeveynlere Not” bölümleri miniklerin ebeveynlerine yol göstermektedir.

Bilge Minik, eğlenceli ve eğitici içerikleri, sürp­riz hediyeleriyle her ay 4-6 yaş miniklerle buluşmaktadır.

BİLGE ÇOCUK

BİLGE ÇOCUK
Bilge Çocuk, eğlenceli ve eğitici içerikleri, muhteşem hediyeleriyle her ay 7 yaş ve üzeri çocuklarla buluşmaktadır.

Bilge çocukların dergisi sloganıyla 2016 Eylül’de yayın hayatına başlayan Bilge Çocuk, geleceğimizin mimarı çocuklarımızın zihninde ışığı, dudakla­rında tebessümü amaçlayan, gelenekle geleceği, ilim ile irfanı, dün ile bugünü buluşturan, millî ve manevî değerleri uygun üslupla aktaran bir çocuk dergisidir.