YENİ ŞAFAK

YENİ ŞAFAK
1995 yılında “Türkiye’nin birikimi” sloganıyla kurulan Yeni Şafak, hep bu ilkeye sadık kalarak yayıncılık yaptı. Temsil ettiği değerler, çalışanlar ve gazete sahiplerinin özverisinin yanında cesaretiyle kısa sürede medya dünyasında önemli bir yer edindi.

Kurulduğu dönemde Türkiye’nin sahip olduğu birikimin önemli bir bölümü mevcut medya sistemine yansımıyordu. Yeni Şafak bu boşluğu doldurdu. Haksızlıkları duyuracak bir mecra yoktu. Yeni Şafak güçsüzlerin ve kimsesizlerin sesi oldu.

Bağımsız gazetecilik yaptı, gerçekleri duyurdu. Türkiye’nin son çeyrek asırdaki politik, sosyal ve hukuki gelişmelerde kritik haberler, yorumlar ve tavırlarla önemli roller üstlendi.

Kurulduktan iki yıl sonra gelen 28 Şubat darbesiyle mücadelenin en önemli adresi oldu. 28 Şubat cuntasına, siyasetçilerine, işadamlarına, STK’lara ve en önemlisi de medyasına karşı durdu. 28 Şubatçıların baskılarına maruz kalan gazetecilerin, yazarların, akademisyenlerin, siyasetçilerin ve STK’ların sığındığı liman oldu.

Yeni Şafak 2000’li yıllarda da Türkiye’nin demokratikleşme ve vesayet rejiminin kurtulması sürecinde lokomotif oldu. Darbe süreçlerini deşifre etti, siyasete sahip çıktı.

Yeni Şafak aynı zamanda 15 Temmuz’daki darbe girişimini ilk duyuran ve vatandaşları tavır almaya çağıran yayın organı olmanın gururunu yaşadı.