LOKMA

LOKMA
2014’te yayın hayatına başlayan Lokma dergisi günlük mutfak maceralarının paylaşıldığı, okuyucularının elinden düşürmediği bir dergi. Verilen nimetlerin kıymetini anlayıp, abartıya ve gösterişe kaçmadan hazırlanan tarifleri, en güzel biçimiyle, hayatı paylaştıklarımıza sunmak ve elimizdekilere şükretmek aslında Lokma’nın öncelikli işi.

Lokma başka ne yapar?

Lokma ekibi her ay, yeni sayının heyecanıyla kolları sıvar, kendimiz ve sevdiklerimiz için denemekten mutluluk duyacağımız lezzetleri araştırıp bulur. Mevsiminde bulunan malzemelerle, herkesin dolabında, kilerinde olan malzemeleri bir araya getirip mutluluk verecek tarifleri tencerelerle buluşturur.

Geleneksel reçetelerin yanı sıra, daha önce görmediğiniz farklı ve yeni reçeteleri de en ince ayrıntılarıyla anlatır.

Yemek işinin sadece tariflerden ibaret olmadığını görebileceğiniz Lokma’da, mutfaktaki işleri kolaylaştıracak pratik bilgileri, aşçılık ipuçlarını ve içinizdeki şefi ortaya çıkaracak minik tüyoları da bulabilirsiniz.

Lokma neye önem verir?

Lokma dergisi, sofraya gelen her bir lokmanın hazırlanışının zorluğunun farkında olarak, hiçbir malzemeyi israf etmeden, ortaya çıkan her tabağın abartılı sunumlardan ziyade samimi sunumlar olmasına önem verir. Verilen tariflerin yegâne amacı da, pek çok insanın bir araya geldiği masalarda en güzel muhabbetlere eşlik etmesidir.

En özel lezzetleri, en özel fotoğraflarla bulabileceğiniz, en iyisine ulaşmak için defalarca denenmiş yemekleri aşama aşama görebileceğiniz derginiz Lokma’da, pişirmeye, yemeye ve paylaşmaya olan tutkumuzu sizlerle buluşturmaya devam edeceğiz.